+98 13 33 755 315

توده اکوژن چیست؟ Echogenicity یا اکوژنیسیتی به معنی برگرداندن یا منعکس کردن یک اکو است مثل برگشت یک سیگنال هنگام انجام بررسی سونوگرافی. بعبارتی دیگر اکوژنیسیتی وقتی بیشتر است که سطح منعکس کننده امواج صوتی بیشتری را برگرداند. نسوجی که اکوژنیسیتی بیشتری دارند هیپراکوژنیک نامیده می شوند و با رنگ بیشتری در سونوگرافی پزشکی نشان داده می‌شوند ( hyperechogenic ). برعکس نسوج با اکوژنیسیتی پایین تر هیپو اکوژنیک نامیده شده و با رنگ تیره تر نشان داده می‌شوند( hypoechogenic). از آنجا که در بررسی‌های سونوگرافی بعضی بافتها با این اکو (توده اکوژن )مشخص شده و ایجاد نگرانی می‌کنند در اینجا بطور مختصر در مورد توده‌ اکوژن در قلب جنین، پستان و رحم توضیحاتی خواهیم داد.

توده اکوژن چیست؟ تصویری از سونوگرافی جنین

توده اکوژن در قلب جنین

توده اکوژن قلبی یا ناحیه اکوژن قلبی یک نقطه روشن کوچک است که درسونوگرافی قلب جنین در  مشاهده میشود. به نظر می‌رسد که منعکس کننده یک ناحیه مینرالیزیشن (رسوب مواد معدنی) است، یا ذخیره کلسیم کوچک در عضله ی قلب. این وضعیت در ۳ تا ۵ درصد از حاملگی های نرمال دیده میشود و مشکل سلامتی ایجاد نمیکند. شیوع بیشتری در آسیایی ها دارد اما گاهی دلیلی است برای فرستادن یک بیمار برای اکوکاردیوگرافی جنینی است. شانس یافتن توده اکوژن (یا یک فوکوس اکوژنیک در قلب جنین) بستگی دارد به اینکه نحوه قرارگیری جنین چگونه است، سن حاملگی چقدر است و کیفیت تصویر چیست. مثلا در سنین بالا تر حاملگی بیشتر مشاهده میشود. اغلب در بطن چپ قلب در حال رشد مشاهده میشود. اما ممکن است بیشتر از یک عدد باشد و در ما طبق مختلف قلب دیده شود.  برای اینکه به درستی تشخیص داده شود باید اکوی مشابه استخوان جنین داده باشندو از آنجایی که محل آن در papillary muscles قلب است باید به همراه حرکت قلب تغییر محل بدهد.

توده اکوژن - تصویر تشخیص نوع اکوژن بر اساس رنگ در سونوگرافی

چرا یک ناحیه اکوژنیک داخل قلب ایجاد نگرانی می‌کند؟

در بیشتر موارد نوزاد با ناحیه اکوژنیک داخل قلب سالم بدنیا می آید بدون هیچ گونه مسأله ای. اگر چه گاهی با تغییرات کروموزومی مرتبط است. یک ناحیه اکوژنیک داخل قلبی ممکن است مرتبط با ناهنجاری‌های قلبی باشد یا ممکن است منجر به یک نقص قلبی مادرزادی هنگام زایمان شود. اگر سونوگرافی یک ناحیه داخل قلبی اکوژنیک را نشان داد و پزشک مشکوک به موتاسیون ( جهش) ژنتیک باشد آمنیوسنتز ممکن است درخواست شود. این درستی است از مایع آمنیوتیک موجود در ساحل حاملگی که جنین در این حمل می شود. کسب نتیجه این استان هفته حدودا طول می‌کشدو به میزان بالایی نقایص احتمالی هنگام زایمان را پیش بینی میکند.

مراحلی که وقتی ناحیه داخل قلبی اکوژنیک پیدا شد باید طی شود

یک سونوگرافی کامل ترتیب داده میشود. تا علائم موتاسیون کروموزومی در جریان در حال رشد بررسی شود. اگر تمام قسمت‌های جنین بخوبی قابل دیدن نیست یک هفته بعد رادیولوژیست یک سونوگرافی دیگر انجام میدهد دیگر پزشک پیشنهاد آمینوسنتز می‌دهد.

یک آمنیوسنتز عملی است که طی این صورت بازیکنی به داخل ساک حاملگی برده میشود که قدری از مایع را جمع اوری کند این مایع از نظر سلولهای پوستی جنین که به داخل آن ریخته مورد بررسی قرار می‌گیرد.واز نظر اختلالات کروموزومی ارزیابی می‌شود.

اگر یک موتاسیون ژنتیک وجود داشته باشد این سلولها آن را نشان میدهد. یک مشاور ژنتیک ممکن است در این مرحله وارد شود که نتیجه نهایی بچه را توضیح میدهد. در موارد موتاسیون ژنتیک شدید که می‌تواند رشد بچه را در آینده تحت تاثیر قرار دهد والدین آماده مقدمات زایمان می‌شوند.تصمیم گیری نهایی همیشه به والدین واگذار می‌شود.

اگر تغییر کروموزومی وجود نداشته باشد چه؟

اغلب آمنیوتیک منفی است. در این موارد پزشک کنترل حاملگی را از طریق سونوگرافی منظم ادامه می‌دهد.

ناحیه اکوژنیک داخل قلبی هم مورد بررسی و ثبت قرار میگیرد همچنین مراحل رشد جنین که در این نکته غیر طبیعی نباشد همین که کارها نرمال باشد دلیلی نیست برای اینکه بچه غیر طبیعی نباشد. پس از تولد برای دو سال اول کنترل میشود از نظر علایم و احتمال وجود یک شرایط ژنتیک خاص ریسک افزایش یافته سندرم داون Down Syndrome. به این معناست که پزشک در سلامت بچه باید احتمال علایم سندرم را در نظر داشته باشد و قلب بچه را برای هر گونه بیماری قلبی کنترل کند. همینطور که بچه به دو سال می‌رسد در واقع تضمینی بهتر از نظر شما کسب میکند.

پولیپ های رحمی یا Endometrial polyps

توده اکوژن چیست در یک سونوگرافی

پولیپ های رحمی یا Endometrial polyps یکی انواع  توده ها اکوژن در گزارش سونوگرافی هستند.

ازآنجاکه‌ همواره در گزارش سونوگرافی رحم، پولیپها بصورت توده اکوژن ذکر می‌شوند و این موضوع موجب بروز نگرانی در خانم‌ها می‌شود بصورت اجمالی در مورد این ضایعات در اینجا توضیح داده  می‌شود.
پولیپ های رحمی رشد بیش از حد سلولهای اندومتر (پوشش رحم) منجر به تشکیل پولیپهای رحمی می‌شود که چسبیده به دیواره داخلی رحمی هستند.
پولیپها اغلب خوش خیمند اگرچه ممکن است از ابتدا بدخیم باشند و یا تغییرات بدخیمی پیدا کنند.
از نظر اندازه متفاوتند، چند میلی متر و یا تا آن اندازه بزرگ که همه فضای داخلی رحم را پر کنند.
به وسیله یک پایه پهن و یا باریک به سطح داخلی رحم می چسبند.
ممکن است یکی یا چند تا باشند، اغلب داخل رحم می‌مانند، اما گاهی تا آن اندازه رشد می‌کنند که به دهانه رحم وارد و حتی از آن خارج می‌شوند.
در همه سنین یعنی باروری و پس از آن یعنی یائسگی مشاهده می‌شوند.

علائم

شامل طیفی از خونریزی غیر طبیعی رحمی می‌شود؛

  • خونریزی غیر قابل پیشبینی
  • خونریزی مکرر با مدت متغیر و شدت متفاوت
  • خونریزی بین دو پریود
  • خونریزی منظم پریود اما شدید
  • خونریزی بعد از یائسگی
  • نازایی
  • و حتی ممکن است بی علامت باشند

چه موقع به پزشک مراجعه کنید؟

هر وقت با خونریزی غیر طبیعی مواجه شدید.

علت

بنظر می‌رسد علل هورمونی نقش داشته باشند. پولیپهای رحمی حساس به استروژن هستند و به این معنی است که رشد آنها در پاسخ به استروژن در گردش خون صورت می‌گیرد .

فاکتورهای مستعد کننده

سن حوالی منوپوز ، فشار خون بالا ، چاق بودن و مصرف تاموکسیفن(یک درمان دارویی برای کانسر پستان)، از عوامل موثر در ایجاد آن هستند.

مشکلات با پولیپ

پولیپهای رحمی ممکن است مرتبط با نازائی باشند، اگر پولیپ رحمی دارید و میخواهید باردار شوید خارج کردن پولیپ ممکن است اجازه دهد باردار شوید.

تشخیص

اگر پزشک شما مشکوک باشد که شما پولیپ رحمی دارید ممکن است یکی از اقدامات زیر را برای شما انجام دهد:

  • ترانس واژینال اولتراسوند
  • هیستر‌سکوپی
  • بیوپسی اندومتر          

پزشک شما هنگام انجام سونوگرافی ممکن است پولیپ را به صورت توده ای اکوژن یا بصورت نسوج اندرومتر ضخامت یافته ببیند.

ممکن است پزشک برای شما سونوهیستروگرافی یعنی انجام سونو به همراه تزریق مایع سرم نمکی به داخل رحم انجام دهد.

بیشتر پولیپها خوشخیم هستند اما ممکن است تغییرات بدخیمی نیز پیدا کند لذا پزشک شما توصیه می‌کند که آنها را خارج کند و نمونه ای از آنها را برای اطمینان از اینکه شما کانسر ندارید برای بررسی به آزمایشگاه میفرستد.

درمان

پولیپهای کوچک و بدون علامت ممکن است بخودی خود ازبین بروندو نیازی به درمان نداشته باشند. درمان هورمونی هم موقتا موجب بهبود علائم می‌شوند.

در طول انجام هیستروسکوپی داخل رحم دیده می‌شود و می‌توان با استفاده از وسایل مخصوص پولیپ یا سایر ضایعات که موجب بروز علائم شده را خارج کرد و آنها را برای بررسی ارسال نمود.

با دیگران به اشتراک بگذارید: