+98 13 33 755 315
سوالاتهتروژن چیست؟
مخفی پرسید 4 سال پیش

هتروژن چیست؟

معنی هتروژن در گزارش سونوگرافی چیست؟ در گزارش سونوگرافی نوشته شده: رحم به ابعاد ۳۲ * ۹۴. اکوی رحم کمی هتروژنرویت شد. لطفا این سوال را جواب بدهید با تشکر
پاسخ

سلام، این سونوگرافی می تواند بدون مشکل هم دیده شود، اگر مشکل خونریزی غیرطبیعی دارید به پزشکتان مراجعه نمایید.
هتروژن چیست؟
هتروژن در لفت به معنی دیدن بافتی متفاوت در سونوگرافی است. این نواحی ممکن است که روشن‌تر دیده شوند. توده‌های هتروژن توده‌هایی هستند که هر دو توده‌های هیپواکو و هایپواکو را در خود دارند و به اصطلاح به‌صورت کاملا غیر یکنواخت به نظر می‌آیند. از شایعترین انواع خوشخیم آن رحم میوماتوز و آدنومیوزیس رحمی است
این خصوصیت ممکن است در کیست های تخمدان مشاهده شود که لزوم بررسی جدی تری را مطرح میکند.

هتروژن چیست

امواج اولتراسوند استفاده شده در سونوگرافی از استخوان های متراکم یا بخش‌هایی از بدن که دارای گاز مانند روده عبور نمی‌کنند و از این خصوصیت برای تشخیص انواع بافت نرمال و غیر نرمال استفاده می شود۔ مثلا در پستان توده های هیپواکوئیک اغلب خوش ‌خیم هستند. مانند هماتوم، نکروز، چربی، آبسه ها و نئوپلاسم خوش خیم.
بنابراین الگوی برگشت امواج در ضایعات پستان آنها را به چند دسته بدون اکو یا ‎Anechoic‏، کم اکو یا Hypoechoic، هم اکو یا‏ ‎Isoechoic و پراکو یا Hyperechoic تقسیم‏ می کند۔ این تفاوت ها به نسبت بافت چربی زیر جلدی در نظر گرفته می شوند۔ یک ضایعه هیپواکوئیک کبدی ممکن است ناشی از تغییرات خوش خیم یا بدخیم باشد۔

همانژیوم خوش‌خیم کبدی شایعترین موردی است که با آن مواجه می شویم۔ البته در بیماری که یافته های غیر
طبیعی دارد یا در خطر بدخیمی است، سایر موارد هم باید در نظر گرفته شود مانند اینکه اگر یک ضایعه با حدود مشخص یکنواخت اکوژنیک به ابعاد کمتر از ۳ سانتی متر در یک فرد بدون علامت در سونوگرافی کبد یافت شود، تشخیص همانژیوما مطرح است. بدون‏ اینکه لازم باشد آزمایش بیشتری انجام شود۔ اما اگر سابقه پزشکی مناسبی در دسترس نباشد موارد تشخیصی متعدد را باید در نظر گرفت۔

پولیپهای اندومتریال در سونوگرافی زنان بیشتر تصویر هیپواکوئیک توده اکوژن ایجاد می کند۔ توده‌هاي اکوژن در رحم و تخمدان ها بیشتر ناشی از ضایعاتی است که رسوب کلسیم بیشتری دارند مانند بعضی از انواع کیست تخمدان، کیست درموئید و فیبروم‌های رحمی قدیمی که در آنها رسوب کلسیم صورت گرفته باشد۔